Izlet trećih razreda

U petak 11. listopada 2024. mi, učenici 3.a i 3.b , uputili smo se sa svojim razrednicama Anom Šegvić i Majom Jelavić–Šako te nastavnicom Jelenom Kusić na jednodnevni izlet.

Na put smo krenuli u 7 i 30. Nakon dvosatne vožnje stigli smo do naše prve destinacije, grada Nina. U Ninu smo prvo obišli solanu. Ninska solana je jedna od tri solane u cijeloj Hrvatskoj te je stara čak 1500 godina. U sklopu nje nalazi se i mali muzej „Kuća soli“. U muzeju se nalaze razni stari alati za rad, vagoni koji su se koristili za transport soli, mnoge fotografije i interaktivna maketa solane. Vodičica nam je tumačila o povijesti solane, nastanku i proizvodnji soli te teškom radu koji radnici ulažu da skupe svu tu sol. Također smo pogledali dokumentarni film o solani. Svratili smo i u trgovinu pored muzeja s brojnim proizvodima od soli i suvenirima.

Od solane prošetali smo do antičkog dijela Nina. Razgledali smo Muzej ninskih starina. U njemu se nalaze dva originalna starohrvatska broda iz 11.st., kopija krstionice kneza Višeslava te razni ostaci materijalne kulture iz prapovijesnog, rimskog, starokršćanskog i starohrvatskog života grada. Nakratko smo ušli i u crkvu svetog Anselma i pomolili se. U neposrednoj blizini crkve nalazi se brončani kip Grgura Ninskog.

Poslije molitve vratili smo se u autobus te uputili se do naše glavne destinacije, grada Zadra, gdje smo proveli ostatak dana. Većina nas je već ranije bila u Zadru i upoznala sve znamenitosti grada, no zbog njegove ljepote nismo se bunili vratiti. Po dolasku dobili smo tri sata slobodnog vremena da pojedemo nešto ili popijemo kavu, da se družimo i prošetamo ulicama Poluotoka.

Nakon toga smo nastavili s razgledavanjem. Uz nas bio je i doc. dr. sc. Branko Kasalo, naš bivši učenik, koji nas je vodio kroz Zadar i govorio nam o povijesti, obilježjima i važnosti svih znamenitosti. Prvo smo posjetili svetište svetog Šimuna. Na najuzvišenijem mjestu u Svetištu, iznad glavnog oltara, dva velika barokna anđela od bronce nose na rukama srebrno-zlatnu škrinju sv. Šime koju je dala izraditi ugarsko-hrvatska kraljica Elizabeta, kći bosanskog bana Stjepana Kotromanića i supruga Ludovika I. Anžuvinca, a izradio ju je Franjo Antunov iz Milana. U škrinji se nalazi neraspadnuto tijelo svetog Šime. Svi smo se popeli do oltara i škrinje te dobili pamuk svetog Šime. To je pamuk koji se u posebnoj prigodi položi na svečevo tijelo te se nakon izrečene molitve blagoslova sprema u malene papirnate omote te se dijeli svim hodočasnicima koji dođu u obilazak svetišta.

Iza toga otišli smo do katedrale svete Stošije, trobrodne romaničke građevine, ujedno i najveće crkve u Dalmaciji. U njoj se nalaze zemni ostaci svete Stošije koji se čuvaju u sarkofagu koji je dao izraditi zadarski biskup Donat početkom 9. stoljeća. Isto tako prošetali smo do Foruma, najvećeg rimskog foruma na istočnoj strani Jadranskog mora, te crkve sv. Donata, simbola grada Zadra.

Spustili smo se do rive kako bismo se pozdravili od Sunca u ugodnoj atmosferi uz zvukove morskih orgulja. Na kraju smo razgledali jednu od najvrjednijih izložbi u Hrvatskoj, zbirku Zlata i srebra grada Zadra. Izložba se nalazi u sklopu ženskog benediktinskog samostana svete Marije. Uz zlato i srebro kao blještavo svjedočanstvo bogate prošlosti Zadra od 7. do 18. stoljeća krije se i rekonstruirana unutrašnjost starohrvatske crkvice svete Nediljice. Dvije drage benediktinke vodile su nas kroz zbirku i tumačile nam o povijesti i važnosti svih predmeta.

Uz molitvu, pjesmu i u opuštajućoj atmosferi vratili smo se u Split u večernjim satima. Na izletu nam je bilo odlično. Svi smo se složili da nam je ovo bio najbolji izlet ikada i da ne možemo biti zadovoljniji.

Branimir Barać, 3.a